Simple Steps: szkolenia Java, UML i BPMN
"przypomina nieco Sapkowskiego‚ nieco Tolkiena‚ a najbardziej chyba Grę o tron" - szczere-recenzje.pl, "Lektura tej książki wciągnęła mnie bez reszty. Z niecierpliwością czekam na więcej" - Maria Górska, "jeżeli macie ochotę na dobre‚ mocne high fantasy - nie macie wyboru‚ musicie sięgnąć po Wojny Żywiołów" - biblioteczka..., "genialna‚ wciągająca i intrygująca" - Ewelina Kiełbasińska, "Gorąco polecam!" - Addicted to books, "fabuła brzmi po prostu świetnie!" - kasiek-mysli.blogspot.com, "Jest to pozycja obowiązkowa dla każdego fana fantastyki" - moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com, "Miałam wrażenie‚ że z każdą kolejną stroną roztacza się przede mną zupełnie inny świat" - biblioteczkaciekawychksiazek, "Zdecydowanie polecam‚ bo jest to kawał dobrze napisanego polskiego high fantasy!" - biblioteczkaciekawychksiazek, "mogę polecić wszystkim fanom tego gatunku" - zapiski-okularnicy.pl, "wciągnie nie tylko fanów fantastyki‚ ale i każdego czytelnika" - subiektywinie.blogspot.com, "Nie spodziewałam się‚ że aż tak mnie wciągnie." - zapiski-okularnicy.pl, "Jest to powieść zdecydowanie warta uwagi." - in-corner-with-book.blogspot.com, "nie mogę się już doczekać‚ kiedy dorwę tom drugi" - biblioteczkaciekawychksiazek.blogspot.com, "Poleciłabym zdecydowanie osobom gustującym w fantastyce" - marzenieliterackie.blogspot.com, "zachwyca także złożoność i różnorodność wątków" - szczere-recenzje.pl, "Nie mogę się doczekać kiedy znów przeniosę się do tego świata" - moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com, "Najchętniej od razu sięgnęłabym po kolejną część." - zapiski-okularnicy.pl, "nie spodziewałam się tego po fantasy" - Ewelina Kiełbasińska, "książkę gorąco wam polecam!" - kasiek-mysli.blogspot.com, "autor cały czas utrzymywał mnie w napięciu i ciekawości" - moje-ukochane-czytadelka.blogspot.com, "książkę mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim fanom gatunku" - Globster na lubimyczytac.pl, "to książka‚ która pobudziła moją wyobraźnię i ciekawość." - zapiski-okularnicy.pl, "Nie ma tu miejsca na nudę" - in-corner-with-book.blogspot.com

Szkolenia Java, UML i BPMN: Architektura dla projektantów


Architektura dla projektantów

Architektura dla projektantów, wzorce projektowe i architektoniczne

Kod szkolenia: ARCH-PRO

Adresaci szkolenia

Szkolenie przeznaczone jest dla osób pragnących zapoznać się z wzorcami architektonicznymi i projektowymi od strony aspektów projektowych.
Bardzo przyda się przy tworzeniu projektu dla wybranej już architektury. Uczestnicy dowiadują się, na co zwracać uwagę przy konkretnych wzorcach architektonicznych, oraz poznają kluczowe powody doboru poszczególnych architektur. Dzięki temu uczą się tworzenia rozwiązań projektowych, które nie kłócą się z założeniami architektonicznymi i pozwalają osiągnąć założone poziomy parametrów systemowych.
Z powyższych względów głównymi adresatami szkolenia są projektanci oraz osoby planujące wykonywać czynności projektowe.

Cele szkolenia

Celem szkolenia jest nabycie umiejętności projektowania z użyciem wzorców projektowych przy spełnieniu ograniczeń architektury (takich jak: dobrane wzorce architektoniczne, warstwy i powiązania między nimi, stosy technologiczne, rozmieszczenie komponentów i protokoły komunikacji).Celem szkolenia jest nabycie umiejętności projektowania z użyciem wzorców projektowych przy spełnieniu ograniczeń architektury (takich jak: dobrane wzorce architektoniczne, warstwy i powiązania między nimi, stosy technologiczne, rozmieszczenie komponentów i protokoły komunikacji).
Uczestnicy poznają najpierw parametry systemowe oraz wzorce architektoniczne (ich strukturę i cele określone w parametrach systemowych). Następnie uczą się modelowania w UML na poziomie architektonicznym, po którym przechodzimy do poziomu projektowego. Tu uwzględniamy ograniczenia architektury, modelując klasy i sekwencje, jak również uszczegóławiamy samą architekturę.
Zarówno architekturę jak i projekt modelujemy z użyciem wzorców.
Na szkoleniu pomijamy liczne aspekty niezbędne do podjęcia decyzji architektonicznych, gdyż te obszary obejmuje szkolenie dedykowane architektom. Tutaj naszym celem jest przeszkolenie projektantów tak, aby byli w stanie odnaleźć się w dobranej architekturze i dostarczyć wysokiej jakości rozwiązania projektowe, zgodne z założeniami architektonicznymi.

Czas trwania szkolenia

5 dni, po 8 godzin. Łącznie 40 godzin(y) szkolenia.
Uwaga: 5*8 godzin wykładów i warsztatów. Proporcje zależą od poszczególnych partii materiału (pomijając dzień pierwszy, zdecydowanie przeważa część warsztatowa).
Jeden dzień poświęcamy na parametry systemowe i wzorce architektoniczne. Są to fundamenty dalszej pracy, stąd bardzo ważne jest tu zrozumienie kluczowych aspektów poszczególnych architektur w ramach osiągania parametrów systemowych.
Drugiego dnia uczymy się modelować architekturę w UML przy użyciu narzędzia Enterprise Architect.
Trzeciego dnia uczymy się modelować na poziomie projektowym. W ramach ćwiczeń wskazujemy też główne różnice pomiędzy modelem projektowym a analitycznym, aby ułatwić pracę projektantom, którym nie dostarczono modelu analitycznego.
Przy modelowaniu projektu pozostajemy już do końca szkolenia i w dalszej części rozwijamy tę umiejętność poznając i stosując poszczególne wzorce. Począwszy od wzorców GOF (1 dzień), a skończywszy na wzorcach Core J2EE (1 dzień).

Oczekiwane przygotowanie słuchaczy przed szkoleniem

Rozwijamy umiejętność projektowania od postaw, w związku z tym szkolenie nie posiada wymagań wstępnych.
Mile widziana jest znajomość JEE, aczkolwiek nie jest ona konieczna (część ćwiczeń powołuje się na zwarte tam technologie, trener wprowadzi na poziomie niezbędnym do wykonania diagramów).

Polecane szkolenia uzupełniające

Polecamy szkolenia rozwijające omawiane tu zagadnienia (architektura 5 dni, UML 4-5 dni, wzorce projektowe 5 dni).

Program szkolenia

  1. Cele architektury, czyli parametry systemowe
    • Czym są parametry systemowe
    • Poprawne definiowanie wymagań niefunkcjonalnych
    • Parametry systemowe
    • Wymiary systemu jako narzędzie osiągania parametrów
  2. Wzorce architektoniczne
    • Wprowadzenie do wzorców
    • Stable Dependency Principle
    • Wzorce podziału odpowiedzialności
    • Wzorce infrastruktury
    • Wzorce EAI
    • Microservices i technologie
    • Przedstawienie wybranych szablonów wzorców
  3. Modelowanie architektury w UML
    • Diagram komponentów
    • Diagram wdrożenia
  4. Zaawansowane modelowanie architektury w UML (opcjonalne)
    • Dodatkowe poziomy diagramu wdrożenia
    • Diagram pakietów
  5. Przejście z architektury do projektu
    • Warstwy i komponenty a realizacja projektu
    • Warstwy i komponenty a model projektowy
    • Uwzględnienie ograniczeń architektury w projekcie
  6. Modelowanie projektu w UML (wybrane diagramy)
    • Diagram klas
    • Diagram sekwencji
  7. Wzorce projektowe a architektura
    • Jak wzorce projektowe wpływają na architekturę
    • Wybrane wzorce GOF
    • Wybrane wzorce Core J2EE

simple-steps.pl, simplesteps.pl są własnością SIMPLE Podbielski Michał